Zupa pomidorowa z oliwkami

krem-pomidorowy-z-oliwkamiŚmiało można powiedzieć, że kuchnia włoska staje się w naszych domach coraz częściej serwowana. Dania według jej przepisów charakteryzują się wielobarwnością, ponieważ głównie opiera się ona na rozmaitych warzywach i owocach. Dania śródziemnomorskie dodatkowo w większości są lekkie, pozbawione nadmiaru tłuszczu. Jeśli nie przyrządzamy ich na polski sposób mogą być doskonałym pomysłem na dietę. Wysokokaloryczny tłuszcz taki jak smalec, czy masło, zamieniamy na odżywczą oliwę z oliwek i możemy być pewni, że choć jest ona dosyć kaloryczna, to dostarczy naszym organizmom wiele wartości odżywczych. Extra vergine to określenie wszystkim dobrze znane. Jeśli kupujemy taką oliwę z oliwek możemy używać jej do smażenia, do sałatek i sosów.

Ale nie tylko oliwa jako główny składnik włoskich dań zagościła w naszych kuchniach. Równie dużą popularność zdobyły oliwki. Podawane są głównie jako dodatek a najbardziej lubiana jest pizza z oliwkami czy grecka sałatka z oliwkami czarnymi. Są one takim składnikiem smakowym, który dostarcza przyjemnych doznań podczas jedzenia i dba dodatkowo o nasze zdrowie. Warto przyjrzeć się także innym potrawom z ich dodatkiem. A są to nie tylko zapiekanki czy ciabatta oliwkowa, ale także zupa pomidorowa. Jest to po prostu zupa pomidorowa po włosku. Do jej wykonania należy zaopatrzyć się w oliwki zielone. Doskonale kontrastują z czerwoną barwą wywaru pomidorowego.

Zupa pomidorowa z oliwkami
Składniki:

  • kostka rosołowa lub 1,5l rosołu z kury lub warzywnego – zależnie od upodobań
  • 6 dużych pomidorów
  • niewielki kawałek selera
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • zioła: tymianek, liść laurowy, pietruszka
  • garść oliwek zielonych pokrojonych w plasterki
  • sól i pieprz do smaku
  • garść makaronu kokardki

Przygotowujemy rosół z kostki lub mięsny. Z pomidorów zdejmujemy skórkę sparzając je wrzątkiem. Następnie kroimy je w ćwiartki i usuwamy pestki. Cebulę kroimy drobno i z pomidorami podsmażamy na oliwie. Kiedy pomidory zmiękną dodajemy rosół, wkrawamy selera, dodajemy zioła i gotujemy wszystko przez około 15 minut. Po tym czasie dorzucamy makaron i znów gotujemy około 7 minut. Zupę podajemy z posiekaną niezbyt drobno natką pietruszki.
Taka zupa nie jest banalnym daniem. Spokojnie może być podana jako główne danie na obiad – sycące i oryginalnie prezentujące się.

(Visited 328 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *