Ziołowy likier łotewski

likier-lotewskiStolica Łotwy ma do zaoferowania pod względem turystycznym bardzo wiele. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się zabytki. W Rydze warto zobaczyć między innymi piękny zamek ryski, zabytkowe pomniki: Rolanda i Wolności, a także dawne kamienice: Trzej Bracia, Dom Kotów, Dom Czarnogłowych. Jeśli jednak chcemy poznać prawdziwe życie mieszkańców Rygi, koniecznie wybierzmy się także do ryskich restauracji.

W mieście ich nie brakuje. Tam możemy skosztować nie tylko najsmaczniejszych specjałów kuchni łotewskiej, ale również posmakować wyjątkowych trunków.

Ceny w Rydze nie należą do najwyższych w Europie, więc śmiało możemy sobie pozwolić na wieczorną kolację w restauracji. W najbardziej ekskluzywnych lokalach w stolicy Łotwy gościom często serwowany jest również ziołowy likier łotewski, który urzeka swoim wyjątkowym aromatem i smakiem. Litewska nalewka ziołowa to jedenz najbardziej tradycyjnych i charakterystycznych trunków Łotwy. Jest produkowany na bazie wyciągu z kilkudziesięciu ziół.

Prawdopodobnie receptura wytwarzania tego napoju sięga XV wieku. Początkowo na terenie Łotwy największą popularnością cieszył się słynny balsam ryski, który powstawał na bazie ziół o właściwościach leczniczych. Z tego względu trunek ten był często wykorzystywany do leczenia schorzeń układu pokarmowego. Receptura wytwarzania litewskiej nalewki ziołowej bardzo szybko trafiła do Europy i podobne trunki zaczęły powstawać między innymi w Niemczech. W Polsce tradycyjny ziołowy likier litewski znany był przede wszystkim jako Trojanka Litewska. Ze względu na wysokie stężenie ziół aromatycznych środek ten od lat wykorzystywany był w medycynie naturalnej. Likier pobudza wydzielanie soków trawiennych i doskonale normalizuje pracę układu trawiennego. Wśród składników likieru litewskiego wyróżnia się między innymi kwiat lipy, miód, miętę pieprzową, gałkę muszkatołową, balsam peruwiański oraz pączki brzozowe. Od samego początku trunek jest produkowany i przechowywany w dębowych beczkach.

Początkowo likier litewski był sprzedawany w ceramicznych butelkach, które w znakomity sposób chroniły trunek przed działaniem nadmiernego promieniowania słonecznego.

Planując odwiedzenie Rygi w najbliższym czasie, nawet jeśli będzie to trasa wycieczki w jeden dzień, warto zatrzymać się w jednej z łotewskich restauracji. W kuchni łotewskiej odnajdziemy co prawda wpływy sztuki kulinarnej Niemiec, Rosji czy Litwy, ale Łotysze posiadają także kilka swoich własnych specjałów, których koniecznie powinniśmy skosztować. Poza tradycyjnym likierem ziołowym na terenie Litwy ważone jest również doskonało piwo.

(Visited 122 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *