Jeśli zbliżają się urodziny bliskiej Ci osoby i chciałabyś zrobić najpyszniejszą niespodziankę i zaskoczyć wszystkich gości, koniecznie wypróbuj nasz przepis na tort cytrynowy z bitą śmietaną. Jest on mało słodki, w związku z czym zmniejsza się ryzyko uczucia „zamulenia”. Co prawda jest kwaśny ale naprawdę smaczny. Wielu moich gości ceni go również za orzeźwiający smak, a niektórzy za grubą warstwę kremu z bitej śmietany właśnie. Uwaga, zaczynamy!
Przygotowanie tortu będzie się składało z czterech etapów: biszkopt, masa, poncz, bita śmietana. Do przygotowania biszkoptu potrzebujemy
6 oddzielonych żółtek i białek
3/4 szklanki cukru pudru
3/4szklanki mąki pszennej
1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 170 ºC. Następnie tortownicę o średnicy 26 cm wykładamy na dnie papierem do pieczenia, pamiętając aby boki pozostawić suche. Ubijamy białka na sztywną pianę i dodajemy cukier puder i nadal ubijamy. Dodajemy powoli po jednym żółtku. Przesiewamy mąki i delikatnie mieszamy z ciastem. Przelewamy do tortownicy i wkładamy do piekarnika na ok. 45 min., do tak zwanego suchego patyczka. Studzimy w piekarniku.
Do wykonania masy cytrynowej potrzebujemy
miąższ oraz sok wyciśnięte z 2 osobnych cytryn
otartą skórkę z 1 cytryny
125 g cukru pudru
2,5 łyżki skrobi ziemniaczanej.
Wlewamy do rondla sok, cukier i otartą skórkę z cytryny. Wszystko podgrzewamy. Rozprowadzamy skrobię w niewielkiej ilości wody i dodajemy do rondelka. Gotujemy aż wszystko zgęstnieje cały czas mieszając. Do masy dodajemy miąższ z 2 cytryn i mieszamy delikatnie drewnianą łyżką. Studzimy.
Na poncz przygotuj
sok z 2 dużych cytryn
3 kopiate łyżki cukru
½ szklanki wrzącej wody
100 ml wódki, najlepiej cytrynowej
Cukier rozpuszczamy we wrzątku, dodajemy dok z cytryny i wódkę. Studzimy.
Przygotowanie bitej śmietany:
Dobrze schłodzone 750 ml śmietany 36% ubijamy. Dodajemy 100 g cukru waniliowego. Jeśli jest taka potrzeba można zagęścić bitą śmietanę dodając trochę suchej galaretki cytrynowej.
Złożenie tortu:
Biszkopt dzielimy na 3 krążki. Pierwszy nasączamy 1/3 ponczu. Rozsmarowujemy połowę bitej śmietany. Następnie dajemy warstwę śmietany i delikatnie dociskamy drugim krążkiem biszkoptowym. Znów pokrywamy masą i śmietaną. Dociskamy trzecim krążkiem nasączonym wcześniej ponczem. Całość smarujemy bitą śmietaną. Wyrównujemy. Z reszty śmietany robimy dekoracje na tort, np. kwiatki czy listki i dekorujemy plasterkami cytryny.
Tort przechowujemy w lodówce. Powinien się chłodzić co najmniej 2 godziny przed podaniem.
Wbrew pozorom przygotowanie tortu cytrynowego z bitą śmietaną nie jest takie trudne, a smak pozostaje w ustach na długi czas po pierwszym kawałku.