Smaczna sałatka po kaszubsku

sałatka po kaszubsku

Nie ulega wątpliwości, że wśród przystawek serwowanych podczas różnych uroczystości rodzinnych, bankietów służbowych czy przyjęć nie może zabraknąć pysznych sałatek. Oczywiście, mogą być one przyrządzane na wiele różnych sposobów i cechować się odmiennymi smakami. Na uwagę zasługuje fakt, że w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się rybne zakąski, w szczególności przyrządzane po kaszubsku, które stanowią rozkosz dla podniebienia.

Warto dodać, że podstawą sałatki po kaszubsku najczęściej są ryby w oleju, w szczególności matiasy, które są bardzo dobre w smaku. Ponadto, tego rodzaju sałatka może być podawana razem ze sosem śmietanowym albo pomidorowym i w każdym wydaniu jest pyszna, dlatego coraz częściej gości na naszych stołach. Możemy spożywać ją samodzielnie albo w zestawie z pieczywem, zwłaszcza żytnim, daniami mięsnymi, ziemniakami czy ryżem, w zależności od własnych upodobań. Ponadto, najlepiej smakuje schłodzona, w związku z czym dobrze jest ją wcześniej przygotować i włożyć do lodówki, żeby się wszystkie smaki przegryzły. Przed podaniem półmisek z sałatką dekorujemy przykładowo jajkiem, pomidorami, rzodkiewką, papryką kolorową bądź szczypiorkiem.

Przepis na sałatkę po kaszubsku

Składniki:

  • 40 dag matiasów w oleju,
  • 2 jajka,
  • 1 mała cebula (5 dag),
  • 1 średniej wielkości jabłko (10 dag),
  • sok z cytryny,
  • 3 średnie ogórki kiszone (20 dag),
  • 6 łyżek śmietany 18%,
  • pieprz,
  • sól.

Sposób wykonania

Po pierwsze, ryby dokładnie płuczemy z oleju, wkładamy do naczynia zalewamy zimną, przegotowaną wodą. Moczymy jej w ten sposób przez 1,5 godziny, a po upływie tego czasu ponownie płuczemy je zimną wodą. Następnie matiasy kroimy w paski. W dalszym etapie jaja gotujemy, obieramy ze skorupki, studzimy i siekamy w kostkę. Kolejno, cebulę obieramy ze skórki i kroimy również w kostkę. Potem, jabłko obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i skraplamy sokiem z cytryny, żeby nie ściemniało. Ogórki kiszone także kroimy w kostkę, po czym odciskamy je ze soku. Przekładamy do miski: matiasy, jajka, cebulę, jabłko i ogórki. Dodajemy śmietanę. Pieprzymy i solimy do smaku. Całość dokładnie ze sobą mieszamy i przed podaniem wkładamy znakomitą sałatkę do lodówki na co najmniej godzinę.

Jak widać, przygotowanie sałatki kaszubskiej nie jest trudne ani nie wiąże się z wielkimi kosztami, dlatego warto ją wprowadzić do swego menu, tym bardziej że jest naprawdę pyszna.

(Visited 10 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *