Sałatka ryżowa z ketchupem

salatka-ryzowaSałatka warstwowa jest pyszna i zdrowa. A do tego modna. Na współczesnych imprezach i przyjęciach przygotowanie sałatki warstwowej to obowiązek gospodarza, który chce być na czasie. Można pokusić się o większy wysiłek i przygotować bardzo skomplikowaną i wykwintną sałatkę warstwową z mięsem, może być też sałatka z grillowanymi warzywami lub specjalnie przyrządzoną rybą. Internet zapewnia mnóstwo inspiracji.

Jedną prostszych natomiast jest sałatka warstwowa z ryżem i ketchupem. Aby ją przygotować potrzebne będą: jeden woreczek ryżu, jedna średniej wielkości cebula, 5 ogórków konserwowych, duży pomidor i mała papryka czerwona. Na sos potrzebne będą: majonez oraz ketchup, a także przyprawy.

Ryż należy ugotować w bulionie, można zamiast niego dodać kucharka. Wszystkie warzywa, czyli ogórki, pomidor, paprykę i cebulę pokroić w niewielką kostkę. (Z pomidora najlepiej wcześniej zdjąć skórkę). Sos do sałatki należy przygotować mieszając majonez z ketchupem w proporcji jeden do jeden, np. po pięć łyżek, do tego dodać pieprz i sól do smaku. Można także spróbować dosypać innych przypraw, które dobrze skomponują się z pomidorem, np. oregano.

Półmisek na sałatkę warstwową powinien być suchy. Na dno wykładamy połowę worka ryżu, na to pomidor, dalej ogórki, później papryka oraz połowę sosu majonezowego, następnie cebula i pozostałą część ryżu. Ostatnią warstwą będzie druga połowa sosu. Dekorujemy natką pietruszki lub szczypiorkiem. Przed podaniem sałatkę można lekko schłodzić. Najlepiej pasuje do niej chrupiąca bagietka z masłem czosnkowym.

Wykonanie tej ryżowej sałatki nie wymaga dużo pracy, a efekt jest doskonały. Można również eksperymentować z warzywami i dodawać inne składniki. Ostateczny efekt w dużej mierze zależy też od sposobu podania. Wierzch sałatki można dekorować w rozmaity sposób, nie tylko zieleniną, ale także sosem. Inny przepis na tę sałatkę podaje, że majonezu i ketchupu nie miesza się wcześniej, dzięki temu na majonezie można wykonać dowolny wzór ketchupem. Sałatka z ketchupem może być też podawana w formie tradycyjnej, czyli wymieszanej.

(Visited 169 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *