Rarytasy kuchni Górali

goralskie-przysmakiKuchnia góralska ma to do siebie, że albo się ją kocha albo się za nią nie przepada. Górale przygotowują potrawy, które charakteryzują się intensywnym smakiem, są sycące, a do tego niejednokrotnie ciężkie i tłuste. Próżno szukać dań jarskich, nawet zupa grzybowa jest gotowana na wywarze z mięsa. Jeśli pierogi to tylko z mięsem.

Tzw. pierogi po zbójnicku zawierają wędzony boczek i słoninę. Do farszu dodaje się także kaszę, kiszoną kapustę, cebulę i jajka. Ciasto wyrabiane jest według tradycyjnego przepisu. Po ugotowaniu pierogi polewa się tłuszczem z cebulką lub skwarkami.

Wegetarianie też nie mają dużego wyboru, przekraczając próg knajpy góralskiej. Może skuszą się na smażony oscypek z żurawiną. Jest to tylko przekąska, ale kilka sztuk oscypka jest równie sycąca, co jedno danie. Pierogi z bryndzą też mogą smakować osobom, które unikają mięsa. Jednak większość potraw zawiera część wieprzowiny czy choćby kurczaka. Nie ma to jak tarta z bryndzą i cukinią, do której dodaje się szynkę parmeńską. Jako zakąskę w górach można spróbować bryndzę z pieczywem.

Daniem, które bazuje na wieprzowinie jest gulasz góralski. Podaje się go z kaszą gryczaną lub jęczmienną. Jest to niezwykle sycące i rozgrzewające danie. W zimniejsze dni gulasz je się z dodatkiem kapusty kwaszonej lub ogórkiem. W lecie serwuje się mniejsze kawałki mięsa wraz z mizerią i młodymi ziemniakami. Najbardziej podaj znane tradycyjne danie góralskie to kwaśnica na żeberkach. Poza wieprzowiną niezbędna jest kapusta kwaszona, do tego wędzony boczek, słonina oraz grzyby. Przepis na kwaśnicę można bez problemu znaleźć w internecie.

Aby jeszcze bardziej się rozgrzać po obiedzie, trzeba sięgnąć po odpowiedni napój. W górach to oczywiście kultowa herbata z prądem. Może być w postaci czarnej herbaty z wódką, ale też w bardziej wyrafinowanej formie, np herbata z amaretto lub herbata z rumem. Popularny, nie tylko w górach jest grzaniec z piwa lub wina.

A na deser szarlotka góralska. Kruche, aromatyczne ciasto i wysoka warstwa poszatkowanych jabłek to cechy charakterystyczne tego wspaniałego wypieku. Na Podhalu znany jest także sernik tatrzański. Przy czym ser musi być robiony z sera od krowy rodem z Białego Dunajca, do tego potrójnie mielony przez góralską gospodynię domową.

(Visited 156 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *