Ogórki z ketchupem do słoika

Przetwory z ogórkówWiększość osób bardzo lubi ogórki. Można układać ich plasterki na kanapkach, ale także przyrządzać z nich rozmaite sałatki obiadowe czy na grilla. Oczywiście ogórki nadają się też naprawdę nieźle do robienia przetworów na zimę. Krótko mówiąc mogą mieć naprawdę wiele zastosowań w naszej kuchni. Kiedy obiera się ogórka należy pamiętać, żeby robić to od jasnego końca, bo dzięki temu nie rozprowadzimy po nim gorzkiego smaku.

Najbardziej popularna sałatka z ogórków to mizeria. Żeby ją przygotować wystarczy obrać i pokroić ogórki, dodać sól oraz jogurt lub śmietanę. Kiedy jest sezon na ogórki przyrządza się ją często jako dodatek do obiadu. Żeby jednak nie rezygnować z ogórków podczas chłodniejszych miesięcy warto przygotować z nich rozmaite przetwory. Zwykle są to korniszony i kiszone ogórki. Poza tym robi się też szwedzką sałatkę, mizerię w zalewie octowej czy z kurkumą. Istnieje wiele ciekawych przepisów. Jeden z nich to propozycja połączenia ogórków z ketchupem lub przecierem pomidorowym.

Ogórki z ketchupem do słoika

Składniki:

– 5 kg ogórków

– czosnek

– pęczek koperku

– ziele angielskie

– gorczyca

– pieprz ziarnisty

Składniki na zalewę:

– 4 l wody

– 2 opakowania ketchupu

– 2 szklanki octu

– 5 szklanek cukru

– 8 łyżek soli

Sposób przygotowania: ogórki myjemy i kroimy w słupki. Następnie trzeba wyparzyć słoiki i układać w nich po trochę koperku, czosnku, ziela angielskiego, gorczycy i pieprzu. W końcu wkładamy do słoików również ogórki i zalewamy wcześniej przygotowaną gorącą zalewą. Żeby ją przygotować wystarczy połączyć wszystkie podane składniki i zagotować je. Zakręcone słoiki pasteryzujemy przez kwadrans.

Ogórki z przecierem pomidorowym do słoika

Składniki:

– 5 kg ogórków

– 6 cebul

– 125 dag przecieru pomidorowego

– ¾ szklanki oleju

– ¾ szklanki octu

– 1 i ¼ szklanki cukru

– 3 łyżki soli

Sposób przygotowania: ogórki obieramy, kroimy w słupki. Dodajemy do nich pokrojona w piórka cebulę. Mieszamy ze sobą pozostałe składniki i zalewamy ogórki i cebulę. Po 2 godzinach przekładamy wszystko do słoików, które trzeba zakręcić i pasteryzować przez 20 minut. Na pewno warto wypróbować jedną z powyższych propozycji. Poza tym bardzo ciekawie smakują też takie przetwory, jak ogórki z chilli, curry, marchewką czy czosnkiem. Ich przygotowanie nie wymaga właściwie bardzo wiele czasu, a zimą będziemy mogli sięgnąć po wybrany słoiczek i z przyjemnością zajadać. Z pewnością samodzielnie przygotowane ogórki smakują dużo lepiej niż kupione w sklepie. Warto więc znaleźć trochę czasu, żeby przygotować pyszne przetwory z  ogórków.

(Visited 685 times, 3 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *