Największe przysmaki kuchni chorwackiej

kuchnia-chorwackaPrzyjeżdżając do Dubrownika czy jakiegokolwiek innego miasta w Chorwacji, na pewno warto zarezerwować sobie czas nie tylko na zwiedzanie wyjątkowych zabytków czy wylegiwanie się na plażach. Obecnie największą popularnością cieszą się wakacje na Riwierze Dubrownickiej, gdyż region ten odznacza się wieloma atrakcjami. W Dubrowniku można zwiedzić chociażby słynne muzea, odwiedzić malowniczą wyspę Lokrum czy wstąpić do jednej z najstarszych aptek w całej Europie.

Region ten przyciąga także znakomitymi przysmakami, które warto spróbować.

Kuchnia chorwacka jest dość specyficzną kuchnią, chociaż może jeszcze stosunkowo mało znaną w Europie. Znakomitą okazją do spróbowania chorwackich specjałów z całą pewnością dają wakacje nad Adriatykiem. To właśnie w letnim sezonie turystycznym wiele restauracji jest czynnych przez cały dzień. To, jakich specjałów skosztujemy zależeć będzie przede wszystkim od regionu, w jakim będziemy wypoczywać. Jeśli wybierzemy wakacje na zachodnim wybrzeżu, wówczas na pewno zetkniemy się z daniami, które będą pozostawały pod wpływem kuchni włoskiej. W głębi kraju natomiast o wiele bardziej popularne są potrawy, które czerpią z kuchni austriackiej oraz węgierskiej. Sztuka kulinarna Chorwacji jest więc dość zróżnicowana pod względem regionalnym i trzeba o tym pamiętać. Typową przystawką serwowaną w wielu lokalach jest talerz szynki, którą na ogół podaje się ze świeżym chlebem. Bardzo apetyczne są także przystawki z owoców morza.

Owoce morza są dość istotnymi składnikami wielu chorwackich dań, głównie dlatego, że jest tutaj ich pod dostatkiem. Znakomite potrawy są także przyrządzane na bazie ryb. Wypoczywając więc w Chorwacji na pewno warto skosztować wyśmienitych krewetek prosto z grilla czy smakowitych olbrzymich ostryg. Obok dań rybnych popularnością cieszą się także posiłki mięsne, które można zamówić właściwie w każdej chorwackiej restauracji. Prym zdają się wieść potrawy z wołowiny i wieprzowiny, która na wybrzeże przywożona jest z głębi kraju. Warto spróbować chociażby pikantnych mielonych kotlecików.

Kuchnia chorwacka to nie tylko przystawki i dania główne. To również słodkie desery oraz cała gama win o zróżnicowanych smakach. Spośród deserów na pewno warto skusić się na chorwackie lody oraz kremówki, które można nabywać głównie w cukierniach. Jeśli natomiast chodzi o trunki, to Chorwacja słynie nie tylko z win. Popularnym napojem na bazie alkoholu jest rakija – może być ona wytwarzana z dodatkiem miodu, ziół, owoców lub orzechów.

(Visited 82 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *