Najbardziej znane dania kuchni duńskiej

potrawy duńskie W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż kuchnia duńska posiada wieloletnie tradycje kulinarne. Na uwagę zasługuje fakt, że rodzime dania są nie tylko bardzo smaczne, aromatyczne, ale i pożywne, w związku z czym cieszą się dużym zainteresowaniem również w naszej kuchni. Poza tym, ich przygotowanie jest niezwykle proste i nie zajmuje wiele czasu. Oczywiście, klasyczne przysmaki najczęściej przyrządzane są na bazie mięsa, w szczególności: wołowiny, wieprzowiny, drobiu. Nie ulega wątpliwości, iż ważnym składnikiem duńskich potraw są: ziemniaki, ryby oraz warzywa, zarówno gotowane jak i marynowane.

Z pewnością, jednym z najbardziej znanych smakołyków jest schab pieczony, który jest przygotowany razem ze skórką. Warto podkreślić, iż podczas procesu pieczenia, słonika się topi, dzięki czemu potrawa jest smaczna i chrupiąca. Należy podkreślić, iż schab pieczony rewelacyjnie smakuje w zestawie z gotowanymi warzywami, np. z brokułami, marchewką oraz z sosami. Ponadto, stałe miejsce w menu zajmują ryby, w szczególności śledzie. Przede wszystkim, można je spożywać na wiele sposobów i za każdym razem smakują wybornie, co podkreślają wszyscy turyści zagraniczni. Oprócz tego, w rodzimej kuchni nie może zabraknąć serów w każdej postaci. Otóż, Duńczycy uwielbiają się zajadać nie tylko serami żółtymi, ale i wędzonymi, pleśniowymi oraz topionymi. Trzeba podkreślić, że sery wytwarzane w tym pięknym kraju, należą do jednych z najlepszych na świecie.

Równie pyszne są ciemne chleby, które najlepiej jest kosztować w formie kanapki z różnymi dodatkami. Nie zapominamy także o biksemad, czyli potrawie przyrządzanej na bazie ziemniaków, cebuli i mięsa, a także o frikadelle – mielonym kotlecie, który obowiązkowo musi się znaleźć w menu duńskich restauracji, zwłaszcza zlokalizowanych przy kopenhaskiej starówce. Warto też zasmakować ryżu z migdałami, bitą śmietaną i sosem czereśniowym, który wręcz rozpływa się w ustach. Nie mniej smaczny jest pasztet na ciepło, podawany z boczkiem oraz pieczarkami. Poza tym, nikt chyba sobie nie wyobraża tradycyjnej kuchni bez białych kiełbasek. Równie często na duńskim stole goszczą świeże owoce, soki, kawa oraz mleko. Natomiast Duńczycy nie przepadają za herbatą oraz za zupami, których przygotowanie według nich jest zbyt czasochłonne. Jedyna zupa, która jest powszechna w Danii, to Øllebrød, przygotowana w oparciu o czarny chleb, rozgotowany w piwie słodowym.

Nie każdy też wie o tym, że w Danii spożywa się regularnie pięć posiłków: śniadanie, przedpołudniową kawę, frokest (podobiadek), popołudniową kawę, kolację i wszystkie spożywane są o ściśle wyznaczonych godzinach, które są bezwzględnie przestrzegane.

(Visited 248 times, 3 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *