Jak zrobić litewskie cepeliny?

Jak zrobić cepeliny po litewsku?Amatorom różnorodnych smaków warto polecić samodzielne wykonanie na rodzinny obiad, sycącą kolację lub jako smakowitą przekąskę dla gości czy domowników najróżniejszych dań i potraw z innych krajów. Ciekawym przykładem może być chociażby przygotowanie dla bliskich krok po kroku pysznych i łatwych do własnoręcznego zrobienia, tradycyjnych, litewskich cepelinów.

Jak się bowiem okazuje, samodzielne zrobienie cepelinów nie zajmie nam wcale wiele czasu, nie wymaga również ogromnych zdolności kulinarnych czy przygotowania wielu drogich składników. Ponadto, takie typowo litewskie danie z całą pewnością znajdzie swoich amatorów i wielbicieli zarówno wśród dorosłych członków rodziny jak i naszych najmłodszych domowników.

Niewątpliwie Litwa kojarzy się większości z nas przede wszystkim z wieloma zabytkami i historycznymi miejsc, mającymi związek również z Polską. Mowa tutaj przede wszystkim o wileńskiej Ostrej Bramie, zamku w Trokach czy Cmentarzu na Rossie, gdzie pochowane jest serce Józefa Piłsudskiego oraz wielu polskich żołnierzy, biorących udział w walkach o Wilno czy podczas działań w czasie II wojny światowej.

Jednakże pewne skojarzenia powinna budzić w nas również kresowa kuchnia, której wiele produktów i charakterystycznych potraw traktowanych jest jako typowe pamiątki z Litwy. Turyści wyjeżdżający za północno-wschodnią granicę chętnie przywożą stamtąd bowiem smakowite, słodkie sękacze, ciemne pieczywo żytnie lub pszenne oraz rozmaite trunki, takie jak przede wszystkim aromatyczne piwa i miody pitne.

Będąc zatem na wycieczce w Wilnie lub innym ciekawym mieście Litwy warto podpatrzeć sposób przygotowywania tradycyjnych potraw, by samodzielnie móc przyrządzić je w domu. Osobom, które nie mają jednakże takiej możliwości, w dalszej części artykułu podpowiadamy, jak zrobić wyśmienite litewskie cepeliny krok po kroku z wykorzystaniem następujących składników: około kilograma surowych ziemniaków, 3-4 ziemniaków ugotowanych, pół kilograma mielonego mięsa wołowo-wieprzowego, średniej cebuli, soli, majeranku oraz pieprzu.

Na początek ziemniaki należy obrać i zetrzeć na tarce, po czym odcisnąć nadmiar soku. Następnie dodać ugotowane ziemniaki i wymieszać. Kolejnym krokiem jest doprawienie i wymieszanie mięsa z posiekaną cebulą. Z ziemniaczanej masy należy przygotować niewielkie placuszki, nałożyć do środka nieco mięsnego farszu i zrolować w podłużne wałeczki. Cepeliny gotować do momentu wypłynięcia w osolonej wodzie i podawać ze smażonym boczkiem.

(Visited 48 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *