Rzeżucha na ogół kojarzy nam się z wielkanocną ozdobą świątecznego stołu. Jak się jednak okazuje, ta niepozorna roślinka nie powinna pełnić wyłącznie funkcji dekoracyjnej. Rzeżucha skrywa w sobie bogactwo cennych składników odżywczych, więc z tego względu jej kiełki warto wprowadzić do naszego codziennego menu. Za sprawą witamin oraz soli mineralnych rzeżucha odznacza się właściwościami zdrowotnymi – rzeżuchę poleca się między innymi osobom cierpiącym na reumatyzm, cukrzycę oraz anemię.
Jeśli chcemy wprowadzić kiełki rzeżuchy do własnego jadłospisu, wówczas warto sięgnąć po przepisy na smaczne potrawy z rzeżuchą.
Najpierw oczywiście konieczne jest wysianie nasion. Nie jest to trudne, a sama uprawa rzeżuchy w warunkach domowych także nie powinna przysporzyć nam większych trudności. Rzeżuchę można wysiać na zwykłym talerzu lub na głębszym półmisku. Już po około trzech dniach pojawią się pierwsze kiełki, a po dziesięciu dniach rzeżucha będzie gotowa do spożycia – w ten sposób zyskamy smaczny dodatek do kanapek, zup, sosów i wielu innych dań. Z dodatkiem rzeżuchy można też przygotować pyszne faszerowane jajka, które znakomicie sprawdzą się na wielkanocnym stole, ale oczywiście nie tylko.
Do przygotowania jajek faszerowanych rzeżuchą będziemy potrzebować pięć jajek ugotowanych na twardo, jedną łyżkę majonezu, łyżkę musztardy, dziesięć dekagramów chudej wędliny, dwie garści skiełkowanej rzeżuchy, sól oraz pieprz. Do dekoracji można wykorzystać pomidory oraz zieloną sałatę. Obrane ze skorupek jajka kroimy na połówki i wyjmujemy z nich żółtka. Drobno pokrojoną wędlinę mieszamy z żółtkami, łyżką majonezu, musztardą oraz posiekaną rzeżuchę. Farsz do smaku doprawiamy solą oraz pieprzem. Masa powinna być lekko pikantna oraz jednolita. Gdy farsz będzie gotowy, wówczas łyżeczką przekładamy go do białek, formując zgrabne kopczyki. Faszerowane rzeżuchą jajka następnie przekładamy na talerz lub półmisek wyłożony liśćmi sałaty. Dekorujemy pokrojonymi w niewielkie cząstki pomidorami. Przed podaniem jajka można jeszcze posypać z wierzchu skiełkowaną rzeżuchą.
Jajka faszerowane z rzeżuchą najlepiej podawać tuż po przygotowaniu, ponieważ rzeżucha ma to do siebie, że szybko traci świeżość, a wówczas jej kiełki nie wyglądają zbyt apetycznie. Takie danie znakomicie sprawdzi się chociażby w trakcie uroczystego wielkanocnego śniadania, ale nie tylko. Z rzeżuchą można przygotowywać także wiele innych potraw: sałatek, sosów czy nawet zup. Kiełki rzeżuchy można też dodawać do surówek oraz do kanapek, zyskując w ten sposób pyszne i pełnowartościowe przekąski.