Jajecznica zapiekana w bułce

jajecznica-w-bułceJajka mają bardzo szerokie zastosowanie w przygotowywaniu potraw. Można z nich tworzyć dania zasadnicze, jak również traktować je jedynie jako dodatek. Wybraliśmy pierwszą z wymienionych możliwości i proponujemy potrawę, która bez jajek absolutnie istnieć nie może. Mowa może być tylko o jednym, mianowicie JAJECZNICY. Zanim jednak przejdziemy do przepisów kilka słów o samych jajkach.

Jajka, dzięki swoim właściwościom, mogą spełniać rolę spulchniającą, zlepiającą, zagęszczającą lub emulgującą. Białko i żółtko mają różny skład chemiczny i różną budowę. Białko jaja kurzego jest lepkie i ciągliwe, dlatego wykorzystywane jest jako czynnik spulchniający. Żółtko natomiast ma większe zdolności zagęszczające, które są wykorzystywane podczas przygotowywania na przykład sosów czy kremów.

Jajko, jak każdy produkt, ma swój termin przydatności do spożycia. Jak sprawdzić czy dana sztuka nadaje się do jedzenia? Wystarczy zrobić mini eksperyment. Włóż jajko do wody. Świeże będzie leżało na dnie, wzdłuż podłużnej osi. Im starsze, tym bardziej pionową pozycję będzie przybierać. Zepsute jajko wypłynie na powierzchnię wody. Po wybiciu świeże jajko powinno  mieć miły zapach, nie uszkodzoną błonę na żółtku, galaretowate białko natomiast nie powinno się rozlewać. Aby mieć pewność świeżości przed dodaniem jajka do jakiejkolwiek potrawy warto wybijać je pojedynczo do osobnego naczynia.

Czas przejść od teorii do praktyki. Jakie dania możemy wyczarować z niepozornych jajek przy dodaniu odpowiednich składników? Odpowiedzi jest wiele, nasze propozycje to :
-jajecznica tradycyjna
-jajecznica serowa
-jajecznica z grzybami
-jajecznica wiosenna
-jajecznica zdrowotna
-jajecznica dla niemowlaka
-egzotyczna jajecznica
-dietetyczna jajecznica z białek

A na koniec zostawiliśmy propozycję specjalną – jajecznicę zapiekaną.

 

JAJECZNICA Z CEBULKĄ I BOCZKIEM

Składniki :

-2 jajka
-bułka pszenna
-20 dkg boczku
-pół cebuli
-plasterek żółtego sera
-sól
-pieprz

Boczek pokrój w kostkę i usmaż na patelni. W ten sam sposób pokrój cebulę i dodaj do boczku. Do miseczki wybij jajka i dopraw solą i pieprzem. Całość dodaj do cebuli i boczku i delikatnie podsmaż jajecznicę, nie dopuszczając, aby do końca się ścięła. Z bułki wydrąż środek i przełóż do niej jajecznicę. Całość przykryj plasterkiem żółtego sera i włóż do nagrzanego do temperatury 180 °C piekarnika. Po około dziesięciu minutach wyciąg gotowe danie.

 

BUŁKI ZAPIEKANE Z POMIDOROWĄ JAJECZNICĄ

Składniki:

-6 jajek
-1 albo 2 pomidory
-ser żółty
-kawałek boczku
-bułki
-sól
-pieprz

Pokrój w kostkę boczek i podsmaż go na patelni. Dodaj jajka i usmaż jajecznicę. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Pomidory pokrój w kostkę i dodaj. Bułki przekrój na pół, a na każdą połówkę nałóż jajecznicę, posyp startym serem i zapiecz w piekarniku ( rozgrzanym do 180 °C ).

(Visited 81 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *