Ciasto z makiem i kokosem

ciasto-z-makiem-kokosemJednym z bardziej lubianych ciast, zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, jest z całą pewnością makowiec. Tradycyjnego makowca na ogół przygotowujemy w okresie świąt Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy na naszych stołach króluje świąteczny makowiec z kruszonką, którego sekretem jest właściwie przyrządzona masa makowa. Zgodnie z tradycjami staropolskimi, spożywanie makowca w okresie świąt miało zapewnić dostatnie oraz spokojne życie.

Dzisiaj tradycyjny makowiec może nie cieszy się już tak dużą popularnością, ale za to z dodatkiem maku można przygotować wiele wyśmienitych ciast.

Sernik z makiem, makowiec z powidłami, pianką czy owocami – to tylko kilka ciekawych pomysłów na słodkie makowe wypieki. Mak wyśmienicie także smakuje w duecie z kokosem. Wykorzystując prosty przepis na ciasto z makiem i kokosem można przygotować nieziemsko smakujący deser stanowiący wariację na temat pysznego makowca i ciasta kokosowego.

Do przygotowania ciasta z makiem i kokosem będziemy potrzebować jedno opakowanie wiórków kokosowych, jedną szklankę niebieskiego maku, cztery białka, jedną szklankę drobnego cukru do wypieków, jeden budyń (może być o smaku waniliowym lub śmietankowym), kostkę masła lub margaryny, dwie paczki biszkoptów oraz pięć łyżek mleka. Białka ubijamy mikserem na sztywną pianę i stopniowo dodajemy cukier. Kiedy składniki zostaną dobrze ubite, dosypujemy mak oraz wiórki kokosowe. Całość ostrożnie mieszamy i wykładamy na blaszkę wysmarowaną tłuszczem bądź wyłożoną pergaminem. Ciasto z makiem i kokosem pieczemy w piekarniku w temperaturze stu osiemdziesięciu stopni Celsjusza przez około dwadzieścia minut. W tym samym czasie przygotowujemy budyń zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu. Po wystudzeniu budyń miksujemy z masłem. W ten sposób powstaje nam krem, który wykładamy na upieczone ciasto z makiem i kokosem. Na wierzchu ciasta układamy biszkopty.

Ciasto z makiem i kokosem po upieczeniu można posypać cukrem pudrem. Wyśmienicie będzie jednak smakować z polewą, którą przygotujemy z trzech łyżek cukru pudru, dwóch łyżek śmietany, jednej łyżki kakao oraz z połowy kostki margaryny. Wszystkie składniki należy przełożyć do garnka i dokładnie rozgrzać. Po rozpuszczeniu i dokładnym wymieszaniu powstaje nam polewa, którą polewamy wierzch ciasta.

(Visited 442 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *