Podstawowym składnikiem prawdziwego domowego żurku jest rzecz jasna mieszanka mąki żytniej, wody i przypraw powszechnie zwana jako zakwas lub zaczyn na żurek. Domowy zakwas możemy jednak zastąpić wodą z ogórków kiszonych, która za sprawą mocno kwaśno – słonego smaku idealnie nadaje się na podstawowy składnik wywaru. Ponieważ woda z ogórków jest słona, to jest zalecane nadmierne doprawianie wywaru solą, gdyż może się tak zdarzyć, że przez nieuwagę przesadzimy z solą i zepsujemy żurek. Poniższy przepis zawiera listę składników i sposób przygotowania żur na wodzie z ogórków kiszonych.
PRZEPIS NA ŻUREK NA WODZIE Z OGÓRKÓW KISZONYCH
Składniki:
-¼ dużego słoika po ogórkach kiszonych (1 szklanka)
-2 ½ litra przegotowanej, chłodnej wody
-150 – 200 g kiełbasy zwyczajnej (można użyć także innej kiełbasy, np. podwawelskiej, śląskiej, wiejskiej, a także białej)
-2 – 3 ziarenka ziela angielskiego
-2 – 3 ziarenka czarnego pieprzu
-2 -3 duże ząbki świeżego czosnku
-1 liść laurowy
-1 łyżeczka majeranku
-1 łyżeczka przyprawy Vegeta
-1 łyżka stołowa mąki żytniej (można użyć także mąki pszennej lub mąki żytniej żurkowej)
-szczypta soli
-szczypta pieprzu (można użyć także pieprzu cayenne lub chili)
-można także skorzystać z innych przypraw i dodatków
-dwie szczypty kminku
-1 mała śmietana (18%)
-4 ugotowane na twardo jajka
-dodatek mięsny – w przypadku żurku na wodzie z ogórków kiszonych wkładka mięsna nie jest koniecznym składnikiem wywaru, ale jeśli zdecydujemy się na dodanie mięsa, to może być to np. golonka, skrzydełka z kurczaka lub wędzone żeberka
Sposób przyrządzenia:
Do dużego garnka należy wlać bezpośrednio ze słoika wodę z ogórków kiszonych. Wody z ogórków kiszonych nie należy wcześniej przecedzać w celu pozbycia się pływających w niej rozpuszczonych dodatków. Następnie do garnka dodać całą wodę, dosypać ziarenka ziela angielskiego, czarny pieprz i liść laurowy. Wszystko gotować, aż do zagotowania. W tym czasie do najlepiej szklanej miseczki należy wycisnąć wszystkie ząbki czosnku, dodać pieprz lub chili, majeranek, kminek i sól, a potem wszystkie składniki rozetrzeć najlepiej drewnianą łyżką, aż do otrzymania jednolitej papki, tzw. masy czosnkowo – ziołowej. Następnie do miseczki lub głębokiego talerza należy wsypać mąkę i zalać śmietaną, potem wszystko dokładnie wymieszać trzepaczką i dodać go zagotowanego wywaru i energicznie wymieszać. Wszystko gotować nie dłużej niż przez 10 minut. W tym czasie ugotować kiełbasę i lekko podsmażyć na oleju. Następnie pokroić na plasterki. Następnie do wywaru dodać przygotowaną wcześniej masę czosnkowo – ziołową i gotować mieszając jednocześnie przez ok. 5 minut. Po upływie tego czasu należy doprawić żurek solą lub zabielić śmietaną. Na końce dodać podsmażone plasterki kiełbasy i zamieszać.
Żurek na wodzie z ogórków kiszonych najlepiej podawać z pokrojonymi z ugotowanymi na twardo i pokrojonymi na ćwiartki jajkami i chlebkiem. Można także zdecydować się na podanie żurku w chlebie, przy czym należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pieczywa, tak aby zupa nie wyciekała przez jego ścianki.
Barszcz biały na rosole
Przygotowując się do śniadania wielkanocnego nie powinniśmy zapominać o jego najmłodszych uczestnikach. Doskonałym rozwiązaniem dla dziecka będzie z pewnością pyszny barszcz biały na rosole z dodatkiem delikatnego mięska z kurczaka lub królika. Poniższy przepis przedstawia składniki i sposób przygotowania barszczu białego na rosole dla wszystkich z uwzględnieniem pomijanych produktów w przypadku, kiedy chcemy ugotować barszczyk dla najmłodszych.