Wielkanocna pasta jajeczna z chrzanem

wielkanocna-sałatka-chrzanowaWielkanoc to święta wielu symboli także tych obecnych na stołach. Sięgając do tradycyjnych przepisów kuchni kultywowanej od pokoleń nie możemy zapomnieć o daniach i zakąskach z chrzanem. W koszyku wielkanocnym, z którym udajemy się do święcenia nie brakuje barwnych jaj-pisanek, szynek, kiełbas, jest sól, baranek nie zapomnijmy także by i chrzan tam się znalazł.

To tak typowy symbol Wielkanocy. Jest atrybutem krzepy, męskości, ale również pokonania goryczy Męki Chrystusowej, która jest sensem całych Świąt Wielkanocnych i w ogóle przygotowań do nich jakie mają miejsce w całym kościele katolickim. Toteż chrzan święcimy a potem spożywamy go. Jak można podawać chrzan? Bardzo różnorodnie. Popularnym dodatkiem do dań obiadowych jest ćwikła z chrzanem, sosy chrzanowe do jaj gotowanych na twardo podawanych z tłuczonymi ziemniakami.

Obecnie chrzan występuje w postaci gotowej do kupienia w słoiczku. Ale by w pełni delektować się naturalnym smakiem chrzanu, najlepiej na święta zakupić korzeń do tarcia. Jest on bardziej aromatyczny, lepiej podkreśli smak wielkanocnych sałatek jajecznych i urozmaici kanapki podczas śniadania wielkanocnego.

Może je także dekorować jeśli zetrzemy go bezpośrednio na zakąski. A jeżeli już mowa o śniadaniu w niedzielę wielkanocną to nie można zapomnieć o paście z jaj i chrzanu. To bardzo łatwy w wykonaniu dodatek, który może być spożywany z wędlinami, pieczywem, mięsami podczas obiadu. Ponadto można nim podkreślać wiosenne sałatki na Wielkanoc. Będzie w tym wydaniu wzmacniał doznania no i przede wszystkim jest typowym reprezentantem świeżych smaków na wiosnę.

Natomiast sama pasta jajeczna to kilka składników i szybkie wykonanie.

-6 jaj ugotowanych na twardo
-świeżo starty chrzan
-łyżka majonezu
-łyżka jogurtu naturalnego
-sól i pieprz

Jajka należy obrać ze skorupki, drobno pokroić a następnie zgnieść przy pomocy widelca. Dodajemy starty  chrzan, jeśli nie dysponujemy świeżym można dodać ten ze słoiczka. Wszystko razem z majonezem, jogurtem i przyprawami mieszamy dokładnie na jednolitą, gładką masę. Zamiast zgniatać całe jajka można rozrobić wraz z chrzanem i majonezem tylko żółtka a następnie taką pastą nadziać wydrążone białka jaj i tak podawać na stół jako przekąskę. Warto je przyozdobić również dowolnym rodzajem zieleniny.

Chrzan jako dodatek do dań wielkanocnych o dużych walorach ma także za zadanie przyprawiać je swoim ostrym i lekko słodkawym smakiem. Nie warto z niego rezygnować, bowiem jest on szalenie zdrowy, można porównać z czosnkiem. A jego wielcy smakosze dodają go do kanapek i sosów nie tylko tych szykowanych na wielkanocny stół.

(Visited 236 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *