Tania tarta z agrestem

tarta-z-agrestemLato to pora roku, kiedy na rynku jest dostępnych wiele rozmaitych owoców sezonowych. Obok truskawek, malin i śliwek na szczególne zainteresowanie zasługuje także agrest. Owoce agrestu są niestety wciąż niedoceniane, a szkoda, bowiem ich witaminy i wartości odżywcze są bardzo duże. W składzie agrestu znajdziemy chociażby witaminę C, PP, A, ważne związki mineralne oraz pektyny. Z agrestu może powstać pyszna nalewka, zielony sok i kompot agrestowy, a także wiele smaczna tarta z agrestem.

Do przygotowania taniej tarty z agrestem będziemy potrzebować dwie szklanki mąki, dwadzieścia dekagramów margaryny, dwa żółtka, pół szklanki cukru, szklankę owoców agrestu oraz pięć łyżeczek cukru waniliowego. Na stolnicy siekamy margarynę z dodatkiem mąki, żółtek oraz cukru.

Z tych wszystkich składników należy zagnieść ciasto, które powinno mieć zwartą strukturę. Jeśli będzie zbyt rzadkie, wówczas można dosypać mąki. Ciasto do tarty agrestowej dzielimy na dwie części. Jedna powinna być mniejsza, natomiast druga nieco większa (najlepiej podzielić ciasto według zasady: trzy czwarte oraz jedna czwarta). Każdą część ciasta zawijamy w folię aluminiową i wkładamy do lodówki na około trzydzieści – czterdzieści minut. W tym czasie należy przygotować owoce agrestu do tarty.

Agrest myjemy pod bieżącą wodą, a następnie oczyszczamy go z szypułek. Po upływie trzydziestu minut wyciągamy ciasto z lodówki. Większą część rozwałkowujemy na stolnicy na grubość około jednego centymetra. Ciastem wylepiamy formę do tarty (wcześniej należy ją wysmarować tłuszczem lub wyłożyć papierem do pieczenia). Ciasto powinno wypełniać nie tylko dno tortownicy, ale również jej brzegi. Na cieście wykładamy owoce agrestu, a następnie posypujemy owoce cukrem waniliowym. Na wierzch na samym końcu ścieramy na tarce o grubych oczkach pozostałą część ciasta (mniejszą kulę wyciągniętą z lodówki). Tarta z agrestem jest już gotowa do wstawienia do piekarnika. Ciasto należy piec w temperaturze stu siedemdziesięciu stopni Celsjusza przez około jedną godzinę.

Tania tarta z agrestem to oczywiście nie jedyny pomysł na wykorzystanie owoców agrestu. Być może zainteresują nas także przepisy na ciasto z agrestem i kruszonką, bezą, galaretką. Agrest to bez wątpienia owoc niezwykle zdrowy i smaczny, a co najciekawsze, tymi niepozornymi kuleczkami owoców mogą się zajadać nawet osoby przebywające na diecie odchudzającej czy cierpiące na schorzenia układu krążenia. Agrest jest bowiem niskokaloryczny, a zawartość pektyn w agreście przyczynia się do redukowania poziomu cholesterolu we krwi i zmniejsza ryzyko zachorowania na groźną chorobę serca.

(Visited 102 times, 1 visits today)

3 komentarze


  1. // Odpowiedz

    Jesienią polecam tartę jabłkową i gruszkową. Pychota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *