Grzybów leśnych nie da się zastąpić pieczarkami. Smak i aromat grzyba przyniesionego z lasu a przede wszystkim własnoręcznie zebranego jest zupełnie inny. Zaprawieni grzybiarze nie wyobrażają sobie sezonu jesiennego bez wypraw do lasu. Wiedzą oni doskonale, gdzie rosną borowiki i rydze oraz w jakim czasie jest ich największy wysyp. Każdy może kultywować pasję zbierania grzybów, wystarczy tylko co nieco poczytać o tym jak rozpoznawać jadalne grzyby, które grzyby mylone są z trującymi a na pewno grzybobranie stanie się przyjemnością a może nawet hobby. No cóż trzeba przyznać, że dania ze świeżymi leśnymi grzybami to po prostu niebo w gębie. Któż z nas nie tęskni zimą czy wczesną jesienią do wspaniałej grzybowej z kluseczkami czy sosów z kurek lub borowików.
Pomimo faktu, że grzyby stanowią dodatek do różnych dań jak pierogi, uszka, krokiety, bigos, przede wszystkim są głównym składnikiem łatwych dań grzybowych jak grzyby w śmietanie, grzybki na maśle no i wspomniane sosy. Makaron, ziemniaki lub placki kartoflane z sosem to prawdziwa uczta.
Szybki sos ze świeżych grzybów
Składniki:
- dowolne świeże grzyby ok 0,5 kg
- 1 cebula
- pieprz, sól, liść laurowy
- śmietana 18% lub 30% jeśli chcemy uzyskać sos lekko słodkawy
- 2 łyżki do smażenia
- pół szklanki bulionu warzywnego lub wody
Zaczynamy od posiekania cebulki, którą następnie należy zeszklić na maśle, nie smażymy na złoto. Grzyby oczyszczamy, myjemy i kroimy w plasterki, niezbyt cienkie by zachowały podczas smażenia swoją formę. Następnie dodajemy je do cebulki, solimy odrobinę i posypujemy pieprzem oraz smażymy przez 25 minut na małym ogniu mieszając co jakiś czas. Grzyby będą gotowe kiedy zmiękną a całość nabierze lekko ciemnego koloru. Na koniec dodajemy śmietanę i bulion albo wodę. Konsystencja nie może być zbyt wodnista dlatego pozostawiamy jeszcze na ogniu do odparowania wody. Podawać z pietruszką do makaronu, placków lub ryżu.
Sos z grzybów suszonych
Składniki:
- garść suszonych grzybów
- 1 cebula
- 2 szklanki wody
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki śmietany 18%
- pieprz, sól, pietruszka może być mrożona
Grzyby należy namoczyć. Jeśli w zimnej wodzie to najlepiej przez całą noc, jeśli we wrzątku to przez ok. 2 godziny, ale wtedy nieco stracą na aromacie. Następnie należy je ugotować w tej samej wodzie. Podczas gotowania dodajemy cebulę przepołowioną by potem łatwo można było ją wyjąć. Grzyby gotuje się do miękkości przez ok. 30 minut. Kiedy są gotowe wyjmujemy cebulę, odsączmy grzyby (wywar pozostawiamy do wystygnięcia). Na maśle smażymy mąką pod zasmażkę i rozprowadzamy ją zimnym wywarem grzybowym. Gotujemy aż się zagęści dorzucamy pokrojone grzyby, doprawiamy solą i pieprzem oraz zabielamy śmietaną.