Racuchy to wszystkim bardzo dobrze znana potrawa, która może być podawana na obiad, podwieczorek lub kolację. Jak się okazuje, te smażone placuszki o specyficznym zapachu i smaku mogą być przyrządzane na wiele sposobów. Najbardziej znane są chyba klasyczne placuszki z jabłkami, cynamonem, rodzynkami oraz drożdżowe z ananasem, rabarbarem, brzoskwiniami, ale racuchy można jadać nie tylko na słodko. Jeśli chcemy przygotować szybki obiad, wówczas możemy sięgnąć po przepis na racuchy ziemniaczane.
Takie placuszki przyrządza się naprawdę szybko, a co więcej, można do nich dodawać w zasadzie dowolne warzywa, dzięki którym racuchy będą jeszcze bardziej smakowite i zostaną z apetytem zjedzone przez całą rodzinę.
Szczególnie smaczne są racuchy ziemniaczane z grzybami. Nawet jeśli nie mamy suszonych grzybów leśnych, to możemy je z powodzeniem zastąpić pieczarkami (również rozmrożonymi). Do przygotowania racuchów ziemniaczanych z pieczarkami będziemy potrzebować kilogram ziemniaków, jedną większą cebulę, jedno jajko, dwieście gramów pieczarek, pięć czubatych łyżek mąki pszennej, przyprawy do smaku: sól i pieprz oraz olej do smażenia. Ziemniaki obieramy, a następnie ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cebulę także możemy zetrzeć, ale możemy ją też pokroić w drobną kostkę. Pieczarki myjemy, kroimy w niezbyt grube plasterki (jeśli będziemy wykorzystywać pieczarki rozmrożone, wówczas koniecznie wcześniej należy je starannie odcisnąć z nadmiaru wody – w przeciwnym razie masa ziemniaczana na racuchy będzie zbyt rzadka).
Grzyby dokładamy do masy ziemniaczanej z cebulą, a następnie dosypujemy mąkę. Jeśli mimo to, ciasto będzie zbyt rzadkie, wówczas dodajmy jej nieco więcej. Wcześniej warto też odcisnąć sok z ziemniaków, który także może powodować, że masa będzie miała nieco rzadszą konsystencję. Całość doprawiamy do smaku pieprzem oraz solą. Na końcu wbijamy jajko i jeszcze raz dokładnie mieszamy ze sobą wszystkie składniki, aby mogły się one połączyć i utworzyć gęstą masę. Na patelni rozgrzewamy olej i łyżką nakładamy racuchy ziemniaczane.
Placuszki smażymy z obu stron na złocisty kolor, po czym przekładamy je na ręczniki papierowe, by odsączyć nadmiar tłuszczu. Gotowe racuchy ziemniaczane
z pieczarkami możemy podawać ze śmietaną lub z samodzielnie przyrządzonym sosem czosnkowym.
Racuchy ziemniaczane z grzybami, smakują podobnie jak placuszki po wiejsku: na maślance, z kefirem, z serem. Takie danie może być spożywane zarówno na ciepło, jak i na zimno. W smaku racuchy ziemniaczane bardzo przypominają tradycyjne placki ziemniaczane, które często są serwowane z dodatkiem sosu lub gulaszu.