Nalewki są ogólnie przyjemnymi w smaku napojami alkoholowymi. Robi się je na bazie rozmaitych ziół, owoców jak też z udziałem miodu. Miody pitne są najbardziej znanymi alkoholami wytwarzanymi z miodu, jednak nalewka z jego udziałem charakteryzuje się innym smakiem. Wytwarzanie miodu pitnego polega na fermentacji roztworu miodu, wody z dodatkiem drożdży. Natomiast proces powstawania nalewki miodowej jest zupełnie inny. Składniki to oczywiście miód naturalny i alkohol, cytrynę dodaje się dla przełamania słodkości miodu. Do jej wytworzenia potrzebny będzie alkohol w postaci spirytusu lub dobrej jakościowo wódki.
Zależnie od tego jaką moc napoju chcemy uzyskać, taki trunek wybierzmy. Nalewki na bazie wódki są łagodniejsze smakowo i słabsze pod względem procentowym. Jednak w tym wypadku chodzi przede wszystkim o smak, dlatego by móc się delektować delikatnym miodowym trunkiem, zastosujmy właśnie wódkę. Warto skusić się, bo kieliszek nalewki w jesienny wieczór to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i łyk rozgrzewającego napoju. Będzie miał także właściwości ochronne, wzmacniając odporność przed zimą.
Składniki potrzebne na nalewkę z miodem i cytryną:
- Słoiczek miodu – 300ml
- 300 ml wódki lub spirytusu, zależnie od tego jaką moc napoju chcemy uzyskać
- 300 ml soku wyciśniętego z cytryn (stosować jedynie świeży, naturalny sok)
Alkohol, miód i sok z cytryny mieszamy dokładnie razem do połączenia się wszystkich składników. Można je umieścić w dużym słoju lub butelce, szczelnie zamknąć i odstawić na dwa tygodnie do ciemnego miejsca. Nalewka nie powinna być trzymana w miejscu gdzie jest ciepło, najlepiej odstawić ją do chłodnego pomieszczenia. Trzeba pamiętać o regularnym mieszaniu składników, poprzez wstrząsanie słoikiem czy butelką. Takie działanie pozwala na wytworzenie się jednolitej konsystencji napoju. Zazwyczaj tak sporządzana nalewka jest dość gęsta, przypomina zawiesinę, co dodaje jej walorów smakowych. Nie należy przejmować się naturalnym osadem z miodu; jest to prostu pyłek pszczeli, podobnie jak drobinkami z cytryny. Jeśli nie chcemy ich w nalewce przed dodaniem soku, po wyciśnięciu, najlepiej przecedzić go przez gęste sitko.
Zasada robienia tejże nalewki polega na zastosowaniu jednakowych proporcji wszystkich składników. Podaje się ją schłodzoną, dobrze smakuje jako dodatek do serów pleśniowych i rzecz jasna jest pyszna pita bez dodatków. Ma lekko kwaskowaty smak i aromat, zależny od rodzaju użytego miodu.