Najbardziej znane dania kuchni Bośni i Hercegowiny

Tradycyjne potrawy bałkańskieKuchnia bałkańska bez wątpienia należy do jednej z najciekawszych i najzdrowszych, warto zatem zapoznać się z tradycyjnymi przepisami na popularne dania i potrawy obiadowe oraz smakowite przekąski i przystawki, które z powodzenie możemy zaserwować naszym bliskim i domownikom na wiele rozmaitych okazji.

Wato jednakże zdawać sobie sprawę, iż poszczególne potrawy kuchni bałkańskiej mogą znacznie różnić się zależnie od regionu tej części Europy. W dalszej części artykułu omówiliśmy zatem szczegółowo najpopularniejsze i najsmaczniejsze dania, znane przede wszystkim w kulinarnej tradycji zachodnich Bałkanów.

Kuchnia Bośni i Hercegowiny okazuje się jedną najbardziej różnorodnych na terenie całego Półwyspu Bałkańskiego, co spowodowane jest przede wszystkim ogromną różnorodnością kultury tegoż regionu. To tutaj bowiem od wielu stuleci stykają się wpływy tureckie i śródziemnomorskie, dające nietuzinkowe połączenia smaków i aromatów w najpopularniejszych, tradycyjnych potrawach.

W burzliwej historii Bośni stykały się ze sobą różne grupy etniczne i kulturowe, stąd też popularnym zwyczajem jest chociażby picie mocnej, tureckiej kawy oraz śliwkowej lub gruszkowej rakiji do większości potraw. Jednymi z popularniejszych bośniackich dań są bez wątpienia grillowanie w chlebie paluszki z mielonego mięsa o nazwie ćevapćići oraz kajmak, czyli kwaskowaty, mleczny krem. Na tradycyjny bałkański obiad mogą również składać się pljeskavice, czyli mięsne kotleciki podawane z surówkami oraz ziemniaczkami.

Jako przekąskę podaje się tu często również warzywne pasty z bakłażanów, marchewki, papryki i pomidorów doprawione na iście orientalną modłę. Innym popularnym, bośniackim daniem jest także tak zwany burek, czyli ciasto faszerowane mięsem z dodatkiem ziemniaków lub szpinaku. Chętnie podawanym w Bośni daniem obiadowym jest również sarma, czyli tamtejsza odmiana gołąbków z cebulą. Na Bałkanach znaczną popularnością cieszą się też bardzo słodkie potrawy z miodem i orzeszkami, takie jak choć baklava oraz rahat lokum, czyli rodzaj tureckiej galaretki.

Z kolei w jedynej w Bośni nadmorskiej miejscowości Neum możemy z powodzeniem zakosztować w najróżniejszych potrawach śródziemnomorskich z owocami morza, rybami czy oliwkami. Chętnie jada się tu również lody, zaś do posiłków pija się naturalne soki owocowe. Warto wiedzieć, iż herbata nie cieszy się w Bośni i Hercegowinie zbytnią popularnością.

(Visited 891 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *