Muffinki otrębowe z jabłkami

Muffinki otrębowe z jabłkami Chyba każdy lubi słodycze. Może poza nielicznymi wyjątkami najchętniej zajadalibyśmy się nimi cały dzień. Niestety – są niezdrowe, tuczące i mają mało ważnych dla organizmu wartości odżywczych. Tak jest w przypadku większości deserów, ale jednak okazuje się, że można przygotować coś, co będzie pyszne i dosyć zdrowe.

Dobrym przykładem są owsiane ciasteczka lub batoniki. Można też przygotować muffinki otrębowe z jabłkami

Składniki:

– 200 g otrębów owsianych

– 2 duże jabłka

– 450 g mąki

– 500 ml soku jabłkowego

– 2 i ½ łyżeczki sody oczyszczonej

– łyżeczka cynamonu

– ½ łyżeczki gałki muszkatołowej

Sposób przygotowania: zaczynamy od obrania jabłek oraz pokrojenia ich w kostkę. Osobno mieszamy wszystkie składniki suche. Jeśli chodzi o mąkę, to warto użyć pełnoziarnistej. Do suchych składników dodajemy jabłka i sok jabłkowy. Wszystko mieszamy i nakładamy do foremek. Muffinki powinny się piec przez 25 minut w temperaturze 170ºC.

Okazuje się więc, że dzięki zastosowaniu otrębów, jabłek, a także pełnoziarnistej mąki otrzymujemy ciastka, które bez wyrzutów sumienia możemy zaproponować naszym dzieciom na podwieczorek. Być może okażą się jeszcze zdrowsze, jeśli użyjemy otręby pszenne i miód.

Muffinki otrębowo-owsiane z miodem

Składniki:

– 100 g płatków owsianych

– 100 g otrębów pszennych

– 450 g mąki

– 1 i ½ szklanki mleka

– 1/2 szklanki oleju

– 4 jajka

– 10 łyżek miodu

– paczka rodzynek

– 3 łyżeczki proszku do pieczenia

– łyżeczka cynamonu

– ½ łyżeczki soli

Sposób przygotowania: osobno łączymy suche oraz mokre składniki, a następnie mieszamy wszystko razem i przekładamy do foremek. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200ºC i pieczemy przez 25 minut. Który przepis jest lepszy? Najlepiej po prostu wypróbować oba i wtedy ocenić. Zresztą można je potem modyfikować, mieszać, dodawać jeszcze inne składniki. Natomiast warto mieć przy tym cały czas na uwadze, że chodzi nam o uzyskanie pysznych i zdrowych muffinek. Ponieważ wiadomo już, że jest to możliwe, od razu chętniej wchodzi się do kuchni i przystępuje do pieczenia. Z pewnością w zbożach drzemie wielka moc.

(Visited 10 times, 1 visits today)

Jeden komentarz


  1. // Odpowiedz

    przepis wypróbowany ! naprawdę godny polecenia ! goście byli zachwyceni;)do części masy zamiast zwykłego miodu dodałem miodzio malinowego z pińczowa, i powiem że też pysznie !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *