Kuchnia westfalska

kuchnia-westfalskaMiędzy miastami Bielefeld, Dortmund oraz Munster rozpościera się dawna kraina historyczna o nazwie Westfalia. Ten region Niemiec obecnie wchodzi w skład kraju związkowego Nadrenia Północna – Westfalia.

Część historycznej krainy Westfalii jest położona w obrębie Dolnej Saksonii. Bielefeld jest jednym z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym miast tego regionu. Można tu zobaczyć secesyjny Teatr Miejski, odwiedzić Muzeum Etnograficzne oraz zobaczyć stadion, na którym gra Arminia Bielefeld, znany niemiecki klub piłkarski. To również region smakowitych dań i pysznych przekąsek.

Westfalia jako region Niemiec geograficznie zajmuje teren pomiędzy Renem a Wezerą, na północ od Ruhry. W przeszłości ta kraina historyczna obejmowała wiele różnych części państwa niemieckiego, więc nie jest możliwe dokładne określenie ścisłych granic tego regionu. Wiadomo jednak, że przez pierwsze lata swojego istnienia Westfalia była częścią królestwa Saksonii, a do rangi księstwa została wyniesiona przez cesarza Fryderyka I Barbarossę. Królestwo zajmowało wówczas teren wokół rzeki Lippe. Przez kolejne stulecia Westfalia obejmowała nieduży obszar, aż do momentu, kiedy stała się prowincją Prus. Wówczas wraz z Osnabruckiem została włączona do kraju Hanowerskiego oraz Oldenburskiego.

Współcześnie kraj związkowy Nadrenia Północna – Westfalia obejmuje dawną pruską część Westfalii, a region ten kojarzony jest przez wiele osób z wyjątkowo smaczną kuchnią. Westfalia słynie przede wszystkim z bardzo apetycznej szynki (nazywanej szynką westfalską), która przygotowywana jest w specyficzny sposób. Surowe mięso najpierw nacierane jest solą oraz różnymi przyprawami, a następnie poddawane procesowi wielotygodniowego dojrzewania. W ten sposób szynki westfalskie są nie tylko smaczne, ale i niezwykle delikatne. Kuchnia westfalska to jednak nie tylko szynka, ale również wiele innych produktów oraz dań. Westfalskim specjałem są także przepyszne kiełbasy z Munsteru, które przygotowywane są głównie z mięsa wieprzowego, mąki oraz wątróbki.

W wielu restauracjach w Nadrenii Północnej taka kiełbasa podawana jest gościom smażona w grubych plastrach z dodatkiem warzyw. Z tej części regionu niemieckiego wywodzi się również pumpernikiel, znany ciemny chleb razowy, który dostępny jest także w naszych polskich sklepach.

Kuchnia westfalska to również napoje, wśród których króluje przede wszystkim ciemne piwo Alt. Zarówno napoje, jak i dania kuchni westfalskiej są serwowane w wielu miastach Nadrenii Północnej. Jeśli więc zdecydujemy się odwiedzić Bielefeld, by zobaczyć zamek Sparrenburg oraz kościół NMP na Nowym Mieście, koniecznie wstąpmy do jednej z restauracji, gdzie będziemy mieli okazję skosztować wyśmienitych smakołyków kuchni westfalskiej.

(Visited 250 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *