Chleb ze słonecznikiem

chleb-slonecznikowyChleb to produkt pierwszej potrzeby. Zajmuje ważne miejsce w diecie każdego z nas. Stanowi podstawę śniadań, kolacji, a może też być dodatkiem do obiadu. Pieczywo jest jednym słowem nieodzowne w kuchni. Każdy z nas ma zapewne jedną ulubioną piekarnię lub sklep gdzie kupuje codzienne świeży chlebek. To ważne by był on smaczny. Dzisiaj piecze się rozmaite pieczywo codzienne, z różnymi dodatkami i z wykorzystaniem różnorodnych rodzajów mąki. Bardzo popularnym i smakowitym komponentem dla chleba stały się ziarna: pestki dyni, siemię lniane, otręby a także ziarna słonecznika.

Jadalny słonecznik jest uprawiany w Polsce i to w niektórych rejonach na dużą skalę, toteż jego zakup nie jest problematyczny. Pojawia się na półkach większości sklepów spożywczych. Słonecznikowe nasiona, wyrastające wysoko na grubej łodydze wśród jaskrawo żółtych płatków, są bardzo odżywcze. Chyba nie ma osób, którym by nie smakowały. Mają ciekawy aromat, są chrupiące zwłaszcza jeśli serwujemy nasiona słonecznikowe prażone w formie przekąski czy też do sałatki. Zawierają sporo witaminy E, dbającej o zdrowy wygląd skóry, ponadto mają moc mikroelementów: żelaza, cynku, potasu, magnezu. No po prostu są niesamowicie zdrowe, dlatego chleb z takim dodatkiem to smaczny i wartościowy posiłek.

By móc się rozkoszować jego smakiem nie trzeba od razu biec do sklepu, można samodzielnie przygotować wypiek w domu. Rzecz jasna potrzebne będą odpowiednie składniki. Jeśli ma być naprawdę zdrowo najlepiej upiec chleb z mąki orkiszowej. Pieczywo takie ma znacznie mniejszy IG niż białe a indeks glikemiczny słonecznika także nie jest wysoki, więc taki chleb to prawdziwy rarytas w diecie osób dbających o linię.

Składniki:

  • 1,5 kg mąki orkiszowej
  • 0,5 kg mąki pszennej
  • 3 dkg drożdży
  • 100 g ziaren słonecznika
  • 1l letniej wody
  • 2 łyżeczki cukru
  • 1,5 łyżeczki soli

Przygotowujemy dużą miskę i wlewamy do niej wodę. Następnie rozpuszczamy w niej drożdże i cukier. Kiedy te składniki rozpuszczą się sypiemy 250 g mąki pszennej do tej mieszanki i mieszamy aż się dobrze rozpuści- bez gródek. Całość ma mieć konsystencję gęstej śmietany, jeśli mąki będzie za mało można dosypać. Odstawiamy na ok. 3-40 minut w ciepłe miejsce by wyrosło. Jeśli rozczyn podwoi objętość sypiemy do niego pozostałą mąkę pszenną, sól i mieszamy. Następnie sypiemy mąkę orkiszową i znów mieszamy na końcu dodajemy ziarna słonecznika. Odrobinę można zostawić na wierzch chleba. Ciasto należy wyrabiać do momentu, aż zrobi się jednolite i zacznie odstawać od ręki. Wyrabiamy ok. 20 minut. Po tym czasie przekładamy do wąskich foremek wysmarowanych tłuszczem i wysypanych mąką a następnie wkładamy do nagrzewającego się piekarnika. Kiedy ciasto w piekarniku urośnie można zwiększyć temperaturę do 200oC i upiec chleb.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *