Biały barszcz na sposób góralski

goralski-barszcz-bialyStaropolski barszcz biały z chrzanem i kiełbasą tradycyjnie podajemy na święta, ale taka zupa sprawdzi się właściwie o każdej porze roku. W czasie wielkanocnego śniadania na naszych stołach najczęściej gości barszcz biały przygotowany na bazie zakwasu z mąki pszennej razowej, ale w wersji na co dzień można sięgnąć po przepis na barszcz biały na szybko: z torebki lub butelki.

Jeśli jesteśmy zwolennikami kuchni góralskiej, wówczas taką potrawę możemy też przyrządzić po góralsku.

Barszcz biały po góralsku można przygotowywać na bazie zakwasu z mąki pszennej, ale oczywiście nie tylko. Jeśli nie mamy akurat pod ręką zakwasu, wówczas możemy sięgnąć po jedno opakowanie barszczu białego z torebki lub po barszcz biały z butelki. Dzięki temu w kilka chwil przyrządzimy pyszną i sycącą zupę, którą będziemy mogli podać na rodzinny obiad.

Przepis na barszcz biały po góralsku

Składniki: jedno opakowanie barszczu białego z torebki (lub jedna szklanka zakwasu z mąki pszennej razowej), jedna kostka bulionu warzywnego, jedna biała kiełbasa, jedna kiełbasa śląska, dwieście pięćdziesiąt gramów tłustego białego twarogu, kilka jajek ugotowanych na twardo (w zależności od porcji), majeranek, świeżo zmielony kminek, sól oraz pieprz

Wykonanie: Do garnka wlewamy pół litra wody, wrzucamy kostkę rosołową i białą kiełbasę. Gdy wywar będzie gotowy, wówczas kiełbasę należy wyciągnąć i pokroić w kostkę. Ser kruszymy, jajka gotujemy na twardo w lekko osolonej wodzie, a następnie studzimy i obieramy ze skorupek. W jednym litrze zimnej wody rozpuszczamy opakowanie barszczu białego z torebki – stawiamy na wolnym ogniu i mieszamy do chwili, aż płyn się zagotuje. Zupę przyrządzoną z torebki wlewamy do wywaru z kiełbasy, dodajemy sól, pieprz, majeranek oraz świeżo zmielony kminek. By zupa zyskała bardziej wyrazisty smak, można również dodać do niej rozgnieciony czosnek.

Barszcz biały po góralsku można serwować z dodatkiem chrzanu, jajek lub ziemniaków. Potrawa ta doskonale będzie smakować również ze świeżym chlebem. Barszcz biały przygotowany w ten sposób znakomicie sprawdzi się na rodzinny obiad, ale nie tylko. Taką potrawę możemy też podać na odświętnym przyjęciu. Do barszczu po góralsku znakomicie pasują także suszone grzyby, na przykład podgrzybki. Jeśli będziemy mieć więcej czasu, wówczas wymoczone przez kilka godzin grzyby wystarczy ugotować i dodać do zupy – dzięki temu nasz barszcz biały po góralsku nabierze wyjątkowego aromatu i smaku.

(Visited 773 times, 2 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *