Fakt, że cierpisz na celiakię nie jest jednoznaczny z tym, że nie możesz rozpieszczać swojego podniebienia. W sklepach najprościej kupić różne rodzaje bezglutenowego pieczywa, takie jak kukurydziany, gryczany czy orkiszowy chleb bądź też chrupkie, tostowe czy ryżowe pieczywo. Warto poznać dokładnie skład oraz wartości odżywcze chleba bez glutenu. Jeśli lubisz polegać na sobie możesz oczywiście upiec bezglutenowy chleb bez drożdży albo też chleb bez glutenu i mleka czy jajek. Nie musisz jednak ograniczać się jedynie do tego.
Propozycjami czegoś słodkiego są drożdżówki i rogaliki bez glutenu oraz kruche ciasto bez glutenu. To jednak nie koniec. Mamy bowiem coś w zanadrzu. Coś co idealnie sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i od święta. Oprócz pozbawienia glutenu zawiera on także wiele walorów odżywczych, choćby ze względu na obecność witamin w jednym ze składników. Czas ujawnić tajemnicę, pod nazwą której kryje się przepis na bezglutenowe muffiny marchewkowe.
Składniki :
- dwie szklanki drobno posiekanej marchewki ( około trzy średnie marchewki )
- dwie i pół szklanki mąki gryczanej
- pół szklanki oliwy z oliwek
- trzy czwarte szklanki brązowego cukru
- dwie i pół/ trzy łyżki cynamonu
- łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- dwie łyżeczki kakao
- dwie łyżki siemienia lnianego rozmieszanego w pół szklanki wody
- sok wyciśnięty z jednej pomarańczy
- 300 g jogurtu naturalnego
- odrobina ekstraktu waniliowego
- garść posiekanych orzechów włoskich
Pierwszym krokiem jest wsypanie do miski wszystkich suchych składników, mianowicie mąki, cukru, cynamonu, proszku do pieczenia, sody oczyszczonej, kakao i posiekanych orzechów włoskich. Następnie musimy je dokładnie wymieszać. Mokre składniki, to jest starta marchew, oliwa, sok z pomarańczy, zawiesina z siemienia lnianego, jogurt naturalny oraz ekstrakt waniliowy, mieszamy w drugiej misce. Kolejnym krokiem jest połączenie suchych i mokrych składników i ich dokładne wymieszanie. Teraz pozostaje jedynie wyłożyć gotową masę do foremek. Ostatni krok to oczywiście pieczenie – w tym wypadku należy to robić w temperaturze 200 stopni przez 20 – 25 minut.
Marchewkowe muffiny oczywiście nie są jedyną możliwością dietetycznych słodyczy. Strony internetowe poświęcone celiakii pełne są nietuzinkowych pomysłów, które cały czas są uaktualniane. Dlatego nie warto marnować więcej czasu na czytanie. Znajdź interesujący cię przepis i przystępuj do dzieła tworzenia. Nie musi to od razu być kulinarne mistrzostwo. Najważniejsze, aby smakowało nam i tym, których poczęstujemy.